500 Server Error

500 Server Error Nedir? Neden Kaynaklıdır?

Eğer web sitenizde “http 500 error hatası” veya “500 Internal Server Hatası” alıyorsanız, web sitenizde bir şeyler ters gidiyordur. 500 Server Error genellikle .htaccess dosyasının yapılandırmasında oluşan bir yanlıştan kaynaklanır. Bu hata, hatalı bir sayfanın veya hatalı sitenin programlamasıyla alakalı bir durumdur. Bu durumdan ayrı olarak, uyumsuz PHP sürümü veya WordPresss sürümü neden olabilir. Bu hata bir web sayfasını açmaya çalıştığınız zaman, web tarayıcınız bu hatayı verir. Detaylı bir biçimde 500 Server Error hatasına neden olan etken ve işlemleri sıralayacak olursak;

  • Yazılımda yapılan kodlama kaynaklı bazı hatalar,
  • Başta da dediğimiz gibi .htaccess dosyasında oluşan bozukluklar,
  • Sunucu kaynaklı hatalar,
  • Sunucunun cevap vermemesi,
  • Sunucuya gelen aşırı istekten veya DDOS/Botnet vb. siber saldırılar sonucunda sunucunun devre dışı kalması,
  • WordPress tabanlı sitelerde sitenin kök dizininde var olan hatalar,
  • PHP dosyalarının açık kaynak olması nedeniyle PHP bellek limitinin aşılması,
  • Dosya isimlerinin geçersiz olması örneğin Türkçe karakter kullanılarak isim verilmesi,
  • Uyumsuz PHP sürümleri veya WordPress güncellemeleri diyebiliriz.

Bu hatayı detaylı bir biçimde incelediğimiz zaman bu hata, Linux ve Windows işletim sistemine göre değişkenlik gösteriyor.

Linux

Eğer Linux işletim sistemi kullanıyorsanız ve 500 Server Error hatası alıyorsanız, sitenin ana dizininde son satırda bulunan “error_log” dosyasını kontrol etmenizi tavsiye ederim.

Bu adımları takip ederek hata satırını açabilirsiniz:

“cPanel ana ekran > select php versiyon > php 5,X sürümü > set as current > PHP Sürümü > Switch To PHP Options > display_errors > ON  > Kaydet”

Windows

Windows kullanıcısıysanız ve 500 Server Error hatası alıyorsanız bu sorunu çözmek için bir tarayıcı üzerinden lokal bazlı bir görüntüleme gerekmektedir.

Hata satırını açmak için şu adımları takip edin:

Start  > Run > inetmgr > site > error pages > 500 ‘ü seçip > Edit Feature settings > detailed error > OK 

“500 Server Error” Hatasını Düzeltmek İçin Yakılabilecek Bazı İşlemler

Sitenizi Yedekliye bilirisiniz

Site yedekleme işleminizi, bu hata için değil düzenli olarak yapmanızı tavsiye etmekteyim. Çünkü web sitenizde bir çok olası sorunla karşı karşıya gelebilirsiniz. Bu sorunlarla başa çıkabilmek için sitenizi yedeklemelisiniz. Yedekleme işlemini ister FTP kullanarak, isterse de WordPress’in özel eklentileri ile gerçekleştirebilirsiniz.

WordPress’de sorun oluşturan eklentiyi bulabilirsiniz

500 Server Error hatası bazen bir eklentinin yüklenmesi veya güncellenmesi sonucunda oluşabiliyor. Eğer sorunu hala çözemediyseniz tüm eklentileri devre dışı bırakarak, problem oluşturan eklentiyi bulabilirsiniz.

PHP bellek limitinizi arttırabilirsiniz

PHP bellek limitinizi hosting firmanız ve WordPress belirler. Eğer PHP bellek limitinizi aşmaya başladıysanız, WordPress otomatik olarak limiti arttırmaya çalışır. Ancak Hosting firmanız limiti ne kadar belirlediyse, WordPress de ancak o kadar artırır. Bu durumda hosting firmanızla görüşmenizi tavsiye ederim.

Yeni .htaccess veya web.config dosyası oluşturabilirsiniz

WordPress kök dosyası açıldığında karşımıza “wp-admin” ve “wp-content” adlı iki klasör çıkar. Bu klasörlerde bulunan “htaccess” dosyasının adını “.htaccess.bak” olarak değiştirin, ardından silin. Bu işlemden sonrada yeni bir “htaccess” dosyası oluşturun. Son olaraktan WordPress ayarlar bölümüne giderek “permalinks” kısmından değişiklikleri kaydedin…

5 1 Değerlendir
Makale Değerlendirmesi

Abone Ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları görüntüle
Shopping Cart
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Görüşmeyi Başlat
Destek mi gerekiyor?
Hemen Tasarım Site Çözümleri
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?